Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_849.gif
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_525.gif

History

Blaine Brothers Challenge Series (WISSOTA)

2013

May 10, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Pat Doar)

May 11, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Jeff Wildung)

June 27, Eagle Valley Speedway, Jim Falls, Wis. (Jake Redetzke)

June 29, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn. (John Kaanta)

Aug. 13, Casino Speedway, Watertown, S.D. (John Kaanta)

Aug. 14, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Kent Arment)

Aug. 22, Norman County Raceway, Ada, Minn. (Zach Johnson)

Aug. 23, Amsoil Speedway, Superior, Wis. (Chad Mahder)

Aug. 24, Ogilvie (Minn.) Raceway (Don Shaw)

Point standings

1. Zach Johnson, Kensington, Minn. (444)

2. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis. (434)

3. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (433)

4. Lance Matthees, Winona, Minn. (425)

5. David McDonald, Huron, S.D. (347)

2012

June 2, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Kent Arment)

June 3, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Steve Laursen)

June 27, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn. (A.J. Diemel)

June 29, Red Cedar Speedway, Menomonie, Wis. (A.J. Diemel)

June 30, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn. (A.J. Diemel)

July 1, Eagle Valley Speedway, Jim Falls, Wis. (John Kaanta)

July 19, Grand Rapids Speedway, Grand Rapids, Minn. (Jeff Provinzino)

July 20, Amsoil Speedway, Superior, Wis. (Pat Doar)

July 27, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (David McDonald)

July 28, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Pat Doar)

July 29, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Jake Redetzke)

Aug. 15, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Jake Redetzke)

Aug. 29, Ogilvie Raceway, Ogilvie, Minn. (Brady Smith)

Sept. 1, Hibbing (Minn.) Raceway (Justin Fegers)

Point standings

1. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (719)

2. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis. (658)

3. Lance Matthees, Winona, Mo. (627)

4. Justin Fegers, Mound, Minn. (622)

5. Steve Laursen, Cumberland, Wis. (589)

2011

June 4, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Adam Hensel)

June 5, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Marshall Fegers)

June 10, Dacotah Speedway, Mandan, N.D. (Jeff Wildung)

June 11, Southwest Speedway, Dickinson, N.D. (Zach Johnson)

July 1, Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis. (Jake Redetzke)

July 2, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn. (Jimmy Mars)

July 3, Eagle Valley Speedway, Jim Falls, Wis. (Adam Hensel)

July 9, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Brian Diede)

July 14, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Jake Redetzke)

July 15, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Justin Fegers)

July 19, Ogilvie Raceway, Ogilvie, Minn. (Adam Hensel)

July 20, Amsoil Speedway, Superior, Wis. (Brady Smith)

July 21, Grand Rapids Speedway, Grand Rapids, Minn. (Jeff Provinzino)

Aug. 17, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Jake Redetzke)

Sept. 3, Hibbing (Minn.) Raceway (Tom Waseleski Jr.)

Point standings

1. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis. (761)

2. Adam Hensel, Barron, Wis. (729)

3. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (719)

4. Eric Breeschoten, Buffalo, Minn. (668)

5. Lance Matthees, Winona, Minn. (653)

2010

June 5, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Justin Fegers)

July 2, Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis. (Jake Redetzke)

July 3, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn. (Chad Mahder)

July 7, Madison (Minn.) Speedway (Marshall Fegers)

July 8, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Jake Redetzke)

July 9, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Lance Matthees)

July 29, Electric City Speedway, Great Falls, Mont. (Brian Diede)

July 30, Gallatin Speedway, Belgrade, Mont. (Lance Matthees)

July 31, Gillette (Wyo.) Thunder Speedway (Pat Doar)

Aug. 29, Ogilvie (Minn.) Raceway (Adam Hensel)

Sept. 4, Hibbing (Minn.) Raceway (Pat Doar)

Point standings

1. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (528)

2. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis. (509)

3. Lance Matthees, Winona, Minn. (490)

4. Don Shaw, Ham Lake, Minn. (443)

5. Pat Doar, New Richmond, Wis. (371)

2009

July 2, Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis. (Lance Matthees)

July 4, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn. (Eric Pember)

July 5, Eagle Valley Speedway, Jim Falls, Wis. (Pat Doar)

July 7, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Pat Doar)

July 8, Madison (Minn.) Speedway (Marshall Fegers)

July 9, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Kent Arment)

July 24, ABC Raceway, Ashland, Wis. (Jake Redetzke)

Aug. 19, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Lance Matthees)

Sept. 5, Hibbing (Minn.) Raceway (Gregg Hill)

Point standings

1. Lance Matthees, Winona, Minn. (454)

2. Don Copp, Brule, Wis. (432)

3. Steve Laursen, Cumberland, Wis. (423)

4. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario (367)

5. Pat Doar, New Richmond, Wis. (279)

2008

June 7, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Marshall Fegers)

July 1, Superior (Wis.) Speedway (Jeff Provinzino)

July 2, Tri-Oval Speedway, Fountain City, Wis. (Keith Foss)

July 5, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn., (Rick Hanestad)

July 6, Eagle Valley Speedway, Jim Falls, Wis. (Rick Hanestad)

July 8, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Pat Doar)

July 9, Madison (Minn.) Speedway (Jeff Wildung)

July 10, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Kent Arment)

July 17, Electric City Speedway, Great Falls, Mont. (Lance Matthees)

July 20, BMP Speedway, Billings, Mont. (Don Shaw)

Aug. 13, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Pat Doar)

Aug. 14, North Central Speedway, Brainerd, Minn. (Steve Laursen)

Aug. 15, Superior (Wis.) Speedway (Joey Jensen)

Aug. 29, Rice Lake (Wis.) Speedway (Joel Cryderman)

Aug. 30, Hibbing (Minn.) Raceway (Pat Doar)

Point standings

1. Lance Matthees, Winona, Minn. (753)

2. Pat Doar, New Richmond, Wis. (739)

3. Steve Laursen, Cumberland, Wis. (734)

4. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario (729)

5. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (553)

2007

June 8, Red River Valley Speedway, West Fargo, N.D, (Duane Mahder)

June 9, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Jeff Wildung)

July 5, Redwood Speedway, Redwood Falls, Minn. (Duane Mahder)

July 7, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn. (Adam Hensel)

July 9, Steele County Speedway, Owatonna, Minn. (John Kaanta)

July 10, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Adam Hensel)

July 11, Madison (Minn.) Speedway (Curt Gelling)

July 12, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Curt Gelling)

Aug. 10, Tri-Oval Speedway, Fountain City, Wis. (Keith Foss)

Aug. 13, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (John Kaanta)

Aug. 15, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Joel Cryderman)

Aug. 22, Rice Lake (Wis.) Speedway (Chad Mahder)

Aug. 26, Eagle Valley Speedway, Jim Falls, Wis. (Rick Hanestad)

Sept. 1, Hibbing (Minn.) Raceway (Steve Vesel)

Point standings

1. Jeff Wildung, Nassau, Minn. (643)

2. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario (639)

3. Lance Matthees, Winona, Minn. (628)

4. Duane Mahder, Eau Claire, Wis. (607)

5. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (592)

2006

June 6, Hibbing (Minn.) Raceway (A.J. Diemel)

June 7, Proctor (Minn.) Speedway (A.J. Diemel)

June 27, North Central Speedway, Brainerd, Minn. (Terry Casey)

June 28, Red River Valley Speedway, West Fargo, N.D. (Troy Olson)

June 29, Huset's Speedway, Brandon, S.D. (Jeff Wildung)

July 6, Redwood Speedway, Redwood Falls, Minn. (Terry Casey)

July 11, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Terry Casey)

July 12, Madison (Minn.) Speedway (Terry Casey)

July 13, Casino Speedway, Watertown, S.D. (A.J. Diemel)

July 26, Fox Ridge Speedway, Arcadia, Wis. (John Kaanta)

Aug. 14, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (A.J. Diemel)

Aug. 15, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (A.J. Diemel)

Aug. 16, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D (A.J Diemel)

Aug. 22, North Central Speedway, Brainerd, Minn. (A.J. Diemel)

Aug. 23, Rice Lake (Wis.) Speedway (Jake Redetzke)

Point standings

1. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario (729)

2. A.J. Diemel, Navarino, Wis. (726)

3. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (656)

4. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn. (629)

5. Joey Jensen, Forest Lake, Minn. (567)

2005

June 8, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (John Kaanta)

June 27, Superior (Wis.) Speedway (rained out)

June 28, North Central Speedway, Brainerd, Minn. (Jeff Provinzino)

July 12, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (John Kaanta)

July 13, Madison (Minn.) Speedway (Joel Cryderman)

July 14, Casino Speedway, Watertown, S.D. (John Seitz)

July 26, I-90 Speedway, Hartford, S.D. (Pat Doar)

July 27, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (Pat Doar)

Aug. 15, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Curt Gelling)

Aug. 16, Madison (Minn.) Speedway (Pat Doar)

Aug. 17, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (Pat Doar)

Aug. 23, Superior (Wis.) Speedway (John Kaanta)

Aug. 24, Rice Lake (Wis.) Speedway (Joel Cryderman)

Point standings

1. Pat Doar, New Richmond, Wis. (615)

2. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (604)

3. Jeff Provinzino, Hilbbing, Minn. (550)

4. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario (526)

5. John Seitz, Bemidji, Minn. (503)

2004

May 27, Red Cedar Speedway, Menomonie, Wis. (John Kaanta)

June 9, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Duane Mahder)

July 1, Monster Hall Raceway, Unity, Wis. (Terry Casey)

July 13, Madison (Minn.) Speedway (Steve Laursen)

July 14, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Jeff Wildung)

July 15, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Jeff Wildung)

July 20, North Central Speedway, Brainerd, Minn. (John Seitz)

July 26, Gillette (Wyo.) Speedway (John Kaanta)

July 27, I-90 Speedway, Hartford, S.D. (Kent Arment)

July 28, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (Pat Doar)

Aug. 16, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Kent Arment)

Aug. 17, Jamestown (N.D.) Speedway (Kent Arment)

Aug. 18, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Kent Arment)

Aug. 25, Rice Lake (Wis.) Speedway (Joel Cryderman)

Point standings

1. Pat Doar, New Richmond, Wis. (685)

2. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (663)

3. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario (622)

4. Duane Mahder, Shawano, Wis. (542)

5. John Seitz, Bemidji, Minn. (442)

2003

June 4, Shawano (Wis.) Speedway (Terry Casey)

June 5, Seymour (Wis.) Tri-Oval Raceway (John Kaanta)

June 26, Dodge County Speedway, Kasson, Minn. (John Kaanta)

July 1, Red Cedar Speedway, Menomonie, Wis. (Duane Mahder)

July 2, Eagle Valley Speedway, Jims Falls, Wis. (Mark Teske)

July 3, Monster Hall Raceway, Unity, Wis. (John Kaanta)

July 15, Madison (Minn.) Speedway (Tony Leiker)

July 16, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Pat Doar)

July 17, Casino Speedway, Watertown, S.D. (John Kaanta)

July 23, Dodge County Speedway, Kasson, Minn. (Lance Matthees)

July 24, Superior (Wis.) Speedway (John Kaanta)

July 30, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (John Kaanta)

July 31, I-90 Speedway, Hartford, S.D. (Pat Doar)

Aug. 11, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Curt Gelling)

Aug. 13, MetraPark Motorsports Track, Billings, Mont. (John Kaanta)

Aug. 14, MetraPark Motorsports Track, Billings, Mont. (A.J. Diemel)

Aug. 20, Rice Lake (Wis.) Speedway (John Kaanta)

Point standings

1. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (867)

2. Mark Teske, Spring Valley, Minn. (757)

3. Pat Doar, New Richmond, Wis. (672)

4. Duane Mahder, Eau Claire, Wis. (656)

5. Steve Isenberg, Marshfield, Wis. (540)

2002

June 18, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Kent Arment)

June 26, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn. (Jon Kurshinsky)

June 27, Dodge County Speedway, Kasson, Minn. (Lance Matthees)

July 2, Eagle Valley Speedway, Jim Falls, Wis. (John Kaanta)

July 3, Monster Hall Speedway, Unity, Wis. (Mitch Johnson)

July 4, Langlade County Speedway, Antigo, Wis. (Ron Berna)

July 16, Madison (Minn.) Speedway (Pat Doar)

July 17, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Pat Doar)

July 18, Casino Speedway, Watertown, S.D. (Curt Gelling)

July 25, Superior (Wis.) Speedway (Steve Laursen)

July 30, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (Pat Doar)

Aug. 6, Shawano (Wis.) Speedway (Duane Mahder)

Aug. 7, Monster Hall Speedway, Unity, Wis. (Terry Anvelink)

Point standings

1. John Kaanta, Elk Mound, Wis. (631)

2. Mitch Johnson, Hickson, N.D. (627)

3. Duane Mahder, Shawano, Wis. (567)

4. Steve Isenberg, Marshfield, Wis. (555)

5. Mark Hessler, Menomonie, Wis. (551)

2001

June 19, Dakota State Fair Speedway, Huron, S.D. (Pat Doar)

July 3, Monster Hall Speedway, Unity, Wis. (Pat Doar)

July 4, Langlade County Speedway, Antigo, Wis. (Gordie Seegert Jr.)

July 5, Shawano (Wis.) Speedway (John Kaanta)

July 18, Madison (Minn.) Speedway (Pat Doar)

July 24, River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (Joel Cryderman)

July 25, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (Jeff Wildung)

Aug. 8, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Dave Zimmerman)

Aug. 21, Rice Lake (Wis.) Speedway (John Kaanta)

Aug. 22, Monster Hall (Wis.) Speedway, Unity, Wis. (Randy Schloegl)

Aug. 28, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Pat Doar)

Point standings

1. Duane Mahder, Shawano, Wis. (505)

2. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario (489)

3. Pat Doar, New Richmond, Wis. (456)

4. Mitch Johnson, Hickson, N.D. (420)

5. Randy Schloegl, Sauk Center, Minn. (403)

2000

May 29, Proctor Speedway, Duluth, Minn. (Steve Laursen)

June 12, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Joel Cryderman)

June 14, Jamestown (N.D.) Speedway (Duane Mahder)

June 21, Shawano (Wis.) Speedway (Duane Mahder)

June 27, North Central Motor Speedway, Brainerd, Minn. (Mitch Johnson)

July 3, Monster Hall Speedway, Unity, Wis. (Pat Doar)

July 19, Madison (Minn.) Speedway (Pat Doar)

July 26, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (Lance Matthees)

July 31, Rice Lake (Wis.) Speedway (Jimmy Mars)

Aug. 9, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Mitch Johnson)

Point standings

1. Pat Doar, New Richmond, Wis.

2. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

3. Duane Mahder, Shawano, Wis.

4. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

5. Brent Larson, Maplewood, Minn.

1999

May 8, Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (Mike Goodremote)

June 8, Rice Lake (Wis.) Speedway (Joel Cryderman)

June 9, Shawano (Wis.) Speedway (Rick Egersdorf)

June 16, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Dave Zimmerman)

July 21, Chippewa River Speedway, Jim Falls, Wis. (Pat Doar)

July 28, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (Pat Doar)

Aug. 25, Viking Speedway, Alexandria, Minn. (Jeff Wildung)

Aug. 30, Monster Hall Speedway, Unity, Wis. (Kerry Hansen)

Point standings

1. Pat Doar, New Richmond, Wis.

2. Duane Mahder, Shawano, Wis.

3. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

4. Lance Matthees, Winona, Minn.

5. Don Shaw, Ham Lake, Minn.


Series Champs

Year: Champion, hometown

1999: Pat Doar, New Richmond, Wis.

2000: Pat Doar, New Richmond, Wis.

2001: Duane Mahder, Shawano, Wis.

2002: John Kaanta, Elk Mound, Wis.

2003: John Kaanta, Elk Mound, Wis.

2004: Pat Doar, New Richmond, Wis.

2005: Pat Doar, New Richmond, Wis.

2006: Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

2007: Jeff Wildung, Nassua, Minn.

2008: Lance Matthees, Winona, Minn.

2009: Lance Matthees, Winona, Minn.

2010: John Kaanta, Elk Mound, Wis.

2011: Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

2012: John Kaanta, Elk Mound, Wis.

2013: Zach Johnson, Kensington, Minn.


Series Winners

(Through Aug. 9)

Pat Doar, New Richmond, Wis. (29)

John Kaanta, Elk Mound, Wis. (24)

A.J. Diemel, Navarino, Wis. (11)

Jake Redetzke, Eau Claire, Wis. (11)

Jeff Wildung, Nassau, Minn. (10)

Kent Arment, Aberdeen, S.D. (9)

Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario (8)

Lance Matthees, Winona, Minn. (8)

Duane Mahder, Shawano, Wis. (7)

Terry Casey, New London, Wis. (6)

Adam Hensel, Barron, Wis. (6)

Curt Gelling, Aberdeen, S.D. (5)

Steve Laursen, Cumberland, Wis. (5)

Marshall Fegers, Mound, Minn. (4)

Jeff Provinzino, Hibbing, Minn. (4)

Chad Mahder, Eau Claire, Wis (4)

Brady Smith, Solon Springs, Wis. (4)

Mitch Johnson, Hickson, N.D. (3)

Rick Hanestad, Boyceville, Wis. (3)

Jimmy Mars, Menomonie, Wis. (3)

Justin Fegers, Mound, Minn. (3)

Zach Johnson, Kensington, Minn. (3)

Dave Zimmerman, Elizabeth, Minn. (2)

John Seitz, Bemidji, Minn. (2)

Keith Foss, Winona, Minn. (2)

Brian Diede, Huron, S.D. (2)

Don Shaw, Ham Lake, Minn. (2)

David McDonald, Huron, S.D. (2)

Ricky Weiss, Headingley, Manitoba (2)

One victory: Mike Goodremote, Rick Egersdorf, Kerry Hansen, Gordie Seegert Jr., Randy Schloegl, Jon Kurshinsky, Ron Berna, Terry Anvelink, Mark Teske, Tony Leiker, Troy Olson, Steve Vesel, Joey Jensen, Eric Pember, Gregg Hill, Tom Waseleski Jr., Scott Ward, Chad Becker.

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_834.jpg
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_615.jpg
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_728.jpg