Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1483563344.gif
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1493044510.gif

Weekly Late Model Results

Alabama

East Alabama Motor Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rick Culpepper
2. Dalton Cook
3. Dana Eiland
4. Thomas Lewis
5. Brand Lewis

Moulton Speedway
April 21, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Seth McCormack
2. Billy Flannagan
3. Chad Winkles
4. Zack Graham
5. Richard Smith

Tony Chaney won the feature for 602-engine Crates.

Talladega Short Track
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tim Roszell
2. Dallas Cooper
3. Douglas Stewart
4. Terry Smith
5. Josh Adkins

Roszell led all 30 laps after setting fast time. ... Dustin Stewart overtook David Kay with two laps remaining to win the Limited Late Model feature. ... Adam Gauldin won his third straight Crate feature.

ECM Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brown
2. Sam Norman
3. Travis Kress
4. Luke Riddle
5. Waylon Stewart

Richard Smith won the Crate feature over Chad Winkles.

East Alabama Motor Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rick Culpepper
2. Dana Eiland
3. Russ Ogletree
4. Tim Dixon
5. Thomas Lewis

Talladega Short Track
April 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jason Hiett
2. Tim Roszell
3. Dallas Cooper
4. Tim Busha
5. Terry Smith

Ryan King won the Limited Late Model feature and Adam Gauldin won the Crate feature.

ECM Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Sam Norman
2. Lance Stewart
3. Gene Norman

Greg Wilhite won the Crate feature over Travis Smith.

East Alabama Motor Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Russ Ogletree
2. Joseph Brown
3. Thomas Lewis
4. Ricky Culpepper
5. Brand Lewis

Dustin Elliott led early before Ogletree took control.

Talladega Short Track
April 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tim Busha
2. Jake Knowles
3. Dillon Tidmore
4. Tim Roszell
5. Josh Adkins

Busha overtook Knowles with three laps remaining. ... Adam Gauldin won the Crate feature.

East Alabama Motor Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Joseph Joiner
2. Clint Smith
3. Brand Lewis
4. Tyler Crowder
5. Rick Culpepper

Joiner earned $1,500 on the undercard of Scott Bloomquist's Lucas Oil Series victory. ... The victory was Joiner's first at EAMS. ... Dylan Knowles won the Crate Late Model feature.

ECM Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Travis Kress
(No other results available)

Billy Flanagan Jr. won the Crate feature.

Flomaton Speedway
April 1, 2017

NeSmith Panhandle Crates:
1. Kevin Maher
2. Kyle Bryant
3. Shep Lucas
4. Josh Huss
5. Kenneth Montiel

Shelby County Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Toney Revis
(No other results available)

Arkansas

Crowley's Ridge Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Steven Crocker
2. Henry Gustavas
3. Jeff Moss
4. Trevor Victory
5. Creed Slater

Arizona

Central Arizona Speedway
April 1, 2017

SWDRA Late Models:
1. John Cornell
2. Craig Parker
3. John Brinkley
4. Steve Stultz
5. Lee Hoy

California

Placerville Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Micheli
2. Ryan McDaniel
3. Ray Trimble
4. Paul Gugleimoni
5. Tom Tilford

Florida

Southern Raceway
April 22, 2017

NeSmith Panhandle Crates:
1. Shep Lucas
2. Cody Smith
3. Jonathan Joiner
4. Todd Jones
5. Kevin Maher

East Bay Raceway Park
April 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Bronson
2. Doug Horton
3. Phillip Cobb
4. Steve Mathis Jr.
5. Kenny Monahan

Bronson also won the modified feature.

East Bay Raceway Park
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Andrew Hopkins
2. Jason Pope
3. Forrest Gough
4. Tom Fiebelkorn
5. Jonathan Thomas

Volusia Speedway Park
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Donnie Chappell
2. Bo Allen
3. David Clegg
4. Travis Staats
5. Davy Cline

Chappell took the checkers 10 seconds ahead of Allen.

Bubba Raceway Park
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Tyler Clem
(No other results available)

North Florida Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Cameron
2. Homer Leonard
3. Allen Cribbs
4. Dave Ponton
5. Chuck Cumby

Brandon Cameron and car owner Terry Sikes solved throttle issues in the winning MasterSbilt for a 15-lap victory. ... "I tried the high side and was just spinning the tires," Cameron said. "All we wanted was to get some laps. Still some work to do, but glad we’re here.”

East Bay Raceway Park
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Bill Howard Sr.
2. John Bradley
3. Jonathan Thomas
4. Forrest Gough
5. Jason Pope

Volusia Speedway Park
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Whitener
2. Trevor Taylor
3. Adam Bennett
4. Jeremy Knoll
5. Jason Intoppa

Georgia

Senoia Raceway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Austin Horton
2. Matt Dooley
3. Joey Armistead
4. Bailey Williams
5. Jason Williams

Ashton Winger won the Crate feature. ... Horton and Winger triumphed on the undercard of Shane Clanton's Ultimate Southeast tour victory for Super Late Models.

Toccoa Raceway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gus Simpson
2. David McCoy
3. Wesley English
4. David Conley
5. Nick Sellers

Colby Cannon won the Crate feature over Ricky Smith.

Swainsboro Raceway
April 22, 2017

Unsanctioned Crates:
1. John Henderson Jr.
2. Blake Smith
3. Cole Godowns
4. Ken Ricks
5. Dustin Watkins

Henderson won by nearly two seconds.

Lavonia Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Drew Collins
2. Russell Fleeman
3. Ashley Poole
4. Dustin Mincey
5. Greg Pilgrim

Andrew Cole won the Crate Late Model feature over Danny Sanders.

Golden Isles Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Garrett Lloyd
2. Lonnie Roberts
3. Mike Carter
4. Keith Tuten
5. Richard Rowland

Lloyd picked up a $2,000 victory.

Cochran Motor Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nevin Gainey
2. Jordy Nipper
3. Wil Herrington
4. Keith Edge
5. John Baker

Hartwell Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Stephen Segars
2. Jessie Ivester
3. Jimmy Ivester
4. Jody Russell
5. Jamie Ivester

Larry Timms won the Crate Late Model feature over Eric Veal.

Winder-Barrow Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rodney Peters
2. Shawn Tullis
3. Chad Puckett
4. Dustin Cason

Oglethorpe Speedway Park
April 21, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Shane Riner
2. Jordan Feider
3. Robert Diekemper
4. Jim Rogers
5. Eddie Jo Morris

Lavonia Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Drew Collins
2. Stephen Segars
3. Bubba Russell
4. Russell Fleeman
5. Clayton Turner

Fastrak Crates:
1. Payton Freeman
2. Daniel Wilson
3. Parker Herring
4. Danny Sanders
5. Will Beard

Swainsboro Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Chesley Dixon
2. Shane Riner
3. Jimmy Thomas
4. Cole Godowns
5. Shannon Graham

Dixon won by 1.415 seconds.

Toccoa Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Gus Simpson
3. Wesley English
4. Chris Woods
5. Nick Sellers

McCoy won by more than two seconds. ... Adam Smith won the 20-lap Crate feature.

Senoia Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Austin Horton
2. Glenn Morris
3. Ricky Williams
4. Mason Massey
5. Zach Leonhardi

Horton set fast time and led all 25 laps. ... Matt Dooley won his second straight Limited Late Model feature and Ashton Winger grabbed his third Crate victory of the season.

Hartwell Speedway
April 15, 2017

SECA Crates:
1. Adam Partain
2. Eric Veal
3. Grant Jordan
4. Brad Basey

Needmore Speedway
April 15, 2017

Southern Thunder Late Models:
1. Rhett Carter
2. Cole Exum
3. Nevin Gainey
4. Jeremy Faircloth
5. Travis Carter

Rhett Carter earned $3,000. ... Gainey won the local Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rodney Peters
2. Ken Lampp
3. Dustin Cason
4. Shawn Tullis
5. Jeff Lampp

Oglethorpe Speedway Park
April 14, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Shane Riner
2. Robert Diekemper
3. Garrett Shurling
4. Mac Lipthratt
5. Eddie Morris

441 Speedway
April 14, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jimmy Thomas
2. Pearson Lee Williams
3. Joshua Bishop
4. Shannon Graham

Dixie Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Shane Clanton
2. Derek Ellis
3. Jake Knowles
4. Jason Croft
5. Aaron Ridley

Clanton earned $3,000 in the Spring Championships. | Photos

North Georgia Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jeff Smith
2. Chip Brindle
3. Kyle Courtney
4. Jimmy Elliott
5. Jesse Lowe

Smith piloted Richard Austin's No. A19 to victory, earning $3,000. ... The event drew 17 cars. ... Aaron Wilson won the Super Late Model feature over Johnny Cloer Jr. and Andrew Littleton. | Slideshow

Lavonia Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Haley
(No other results available)

Parker Herring won the Crate feature.

Senoia Raceway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Dooley
2. Joey Armistead
3. Drew Collins
4. Ricky Williams
5. Thomas Mewborn

Jason Williams crossed the line first but was disqualified for weighing in too light. ... Ashton Winger won his second Crate feature in three weeks.

Golden Isles Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Van Sickle
2. Rhett Carter
3. Bo Allen
4. Chad Tuten
5. Ben Faircloth

Van Sickle earned $3,000. ... Lonnie Roberts won another Late Model event on the undercard. | Slideshow

Toccoa Raceway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gus Simpson
2. David McCoy
3. Chris Woods
4. Wesley English
5. David Conley

Adam Smith won the Crate feature over Larry Timms.

Hartwell Speedway
April 8, 2017

SECA Crates:
1. Grant Jordan
2. Eric Veal
3. Leon Walker
4. Brad Basey

Boyd's Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Tod Hernandez
2. Justin Litchford
3. Andy Miller
4. Mike Tinker
5. Ronnie Johnson

Hernandez earned $1,500. .. Bryan Pritchard won the Crate Late Model feature over Zack Dunsmor.

Swainsboro Raceway
April 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Joshua Bishop
2. Mallory Harvey
3. Cole Godowns
4. Henry Carter
5. Shannon Graham

Bishop set fast time and led every lap.

Lavonia Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Travis Pennington
2. Billy Rushton
3. David McCoy
4. Ashley Poole
5. Royce Bray

Pennington earned $3,000 in the season opener.

Blue Ridge Motorsports Park
April 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Payne
(No other results available)

Hartwell Speedway
April 1, 2017

SECA Crates:
1. Parker Herring
2. Adam Partain
3. Danny Sanders
4. Larry Timms
5. Eric Veal

Winder-Barrow Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ken Lampp
2. Jeff Lampp
3. Wormy Gaddis
4. Tyler Canup
5. Dustin Cason

Cochran Motor Speedway
April 1, 2017

NeSmith Crates:
1. Caleb Gay
2. Phil Pittman
3. Wayne Harbin
4. Wesley Robertson

Needmore Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rhett Carter
2. Kelly Walker
3. Travis Carter
4. Kitt Sealy
5. Cole Exum

Iowa

Adams County Speedway
April 22, 2017

NASCAR Late Models:
1. Jason O'Brien
2. Leon Zeitner
3. Corey Zeitner
4. Cory Dumpert
5. Bill Leighton Jr.

Davenport Speedway
April 21, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Jonathan Brauns
3. Joe Zrostlik
4. Brunson Behning
5. Ray Guss Jr.

Toland led every lap.

Lee County Speedway
April 21, 2017

UMP Crates:
1. Sam Halstead
2. Todd Frank
3. Tommy Elston
4. Denny Woodworth
5. Derek Liles

Adams County Speedway
April 15, 2017

NASCAR Late Models:
1. Corey Zeitner
2. Ben Schaller
3. Paul Glendenning
4. Andrew Kosiski
5. Cory Dumpert

Lee County Speedway
April 14, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Tommy Elston
3. Todd Frank
4. Sam Halstead
5. Gunner Frank

Illinois

Fayette County Speedway
April 23, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
(No other results available)

The track made an 11th-hour decision to run the Sunday program.

Quincy Raceway
April 23, 2017

UMP DIRTcar:
1. Jamie Wilson
2. Denny Woodworth
3. Rickey Frankel
4. Alan Westling
5. Dustin Hodges

Woodworth won the Crate feature over Tommy Elston and Tommy Sheppard Jr.

Peoria Speedway
April 22, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Todd Bennett
3. Jose Parga
4. Roger Rebholz
5. Russ Adams

Chris Morefield's victory in the steel-block Late Models marked his first-ever in the division.

Macon Speedway
April 22, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Sheppard Jr.
2. Matt Taylor
3. Nick Justice
4. Cody Maguire
5. Rudy Zaragoza

Sheppard kept Taylor in check for 20 laps.

Fairbury American Legion Speedway
April 22, 2017

UMP DIRTcar:
1. Michael Kloos
2. Jason Feger
3. Ryan Unzicker
4. Mike Spatola
5. Scott Schmitt

Kloos edged Feger by less than two-tenths of a second. ... He won for the first time at Fairbury, which opened its 72nd season of action.

Spoon River Speedway
April 22, 2017

UMP Crates:
1. Allen Weisser
2. Evan Fink
3. Ryan Little
4. Jake Little
5. Josh Jackson

Farmer City Raceway
April 21, 2017

UMP DIRTcar:
1. Kent Robinson
2. Billy Moyer
3. Jason Feger
4. McKay Wenger
5. Kevin Weaver

Allen Weisser won the Crate Late Model feature.

Lincoln Speedway
April 21, 2017

UMP Crates:
1. Matt Taylor
2. Jake Little
3. Ryan Little
4. Myles Moos
5. Brandon Eskew

Quad City Speedway
April 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Travis Denning
2. Shawn Mulvaney
3. Todd Malmstrom
4. Luke Merfeld
5. Chad Holladay

Macon Speedway
April 15, 2017

UMP Crates:
1. Matt Taylor
2. Tommy Sheppard Jr.
3. Guy Taylor
4. Jake Little
5. Myles Moos

Highland Speedway
April 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. McKay Wenger
2. Chad Zobrist
3. Daryn Klein
4. Jose Parga
5. Jason Zobrist

Wenger won on Equity 55 night.

Peoria Speedway
April 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rich Bell
2. Todd Bennett
3. Mike Spatola
4. Jeremiah Hurst
5. Roger Rebholz

Allen Weisser won the steel-block Late Model division feature.

Tri-City Speedway
April 14, 2017

UMP DIRTcar:
1. Bobby Pierce
2. Brian Shirley
3. Tim Manville
4. Ryan Unzicker
5. Jim Shereck

Pierce earned $2,000 in Tri-City's Deuces Wild program. ... Brandon Sheppard, in his family-owned No. B5, was caught up in a wreck with a slower car while running in the top five.

Jacksonville Speedway
April 14, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Sheppard Jr.
2. Jake Little
3. Matt Taylor
4. Brandon Eskew
5. Ryan Little

Sheppard overtook Little just before the finish.

Quad City Speedway
April 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Mike Zemo Jr.
3. Gary Webb
4. Todd Malmstrom
5. Phil Anderson

Quincy Raceway
April 9, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. McKay Wenger
3. Denny Woodworth
4. Alan Westling
5. Justin Reed

Schlenk won the season opener. ... Tommy Elston won the Crate feature, a division Quincy has added for several programs in 2017.

Highland Speedway
April 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. McKay Wenger
2. Chad Zobrist
3. Jason Zobrist
4. Dewayne Kiefer
5. Jose Parga

Farmer City Raceway
April 7, 2017

UMP DIRTcar:
1. Jason Feger
2. Bob Gardner
3. Ryan Unzicker
4. Rodney Sanders
5. Mike Spatola

A.J. May won the Crate feature over Dakota Ewing.

Jacksonville Speedway
April 7, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Sheppard Jr.
2. Jake Little
3. Brandon Eskew
4. Vance Wilson
5. Greg Kimmons

Farmer City Raceway
April 2, 2017

UMP Crates:
1. Myles Moos
(No other results available)

Moos won on the undercard of Brian Shirley's World of Outlaws Craftsman Late Model Series victory.

Farmer City Raceway
April 1, 2017

UMP Crates:
1. Allen Weisser
(No other results available)

Weisser won on the undercard of Brandon Sheppard's World of Outlaws Craftsman Late Model Series victory.

Highland Speedway
April 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Daryn Klein
2. Michael Kloos
3. Matt Bailey
4. Greg Kimmons
5. Jeff Herzog

Indiana

Twin Cities Raceway Park
April 23, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Brad Barrow
2. Tyler Cain
3. Jeremy Hines
4. Steve Godsey
5. Austin Burns

Brownstown Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Justin Shaw
2. Marty O'Neal
3. Brad Barrow
4. Remington Gill
5. Tyler Cain

Twin Cities Raceway Park
April 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jeremy Hines
2. Trent Low
3. Curt Bennett
4. Bodi Henry
5. Brian Shewmaker

Daugherty Speedway
April 9, 2017

UMP Crates:
1. Dustin Nobbe
2. Mike Staggs
3. Austin Burns
4. James Boller
5. Chris Osborne

Nobbe won his debut at the Boswell, Ind., oval.

Brownstown Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jared Bailey
2. Marty O'Neal
3. Devin Gilpin
4. Nick Hoffman
5. Raymond Humphrey

Bailey notched his first win at the quarter-mile oval.

Brownstown Speedway
April 1, 2017

ILMS Crates:
1. Tyler Cain
2. Marty O'Neal
3. Remington Gill
4. Tyler Neal
5. Brad Barrow

Cain's victory was on the undercard of Tanner English's Ultimate Battle of the Bluegrass Series victory.

Daugherty Speedway
April 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Mike Staggs
2. Kenny Carmichael Jr.
3. Brian Shewmaker
4. Joshua McDaniel
5. Kenny Carmichael

Kansas

Salina Speedway
April 14, 2017

NeSmith Crates:
1. Chris Kratzer
2. Josh Leonard
3. Jeremy Bishop
4. Dan Smith
5. Adam Popp

Kratzer led all 15 laps.

Kentucky

Lake Cumberland Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Todd Coffman
(No other results available)

The Brandon Hardgrove track reopened with Coffman winning the Late Model division, which is sponsored by Barry Turner Realty. ... Fans who attended opening night get $5 off April 22 admission by presenting armbands.

Florence Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. John Gill
2. Jordan Hedger
3. Brad Rickels
4. Elliott Despain
5. Josh Dietz

Gill's victory came on the undercard of Brandon Overton's Schaeffer Oil Spring Nationals triumph.

Ponderosa Speedway
April 14, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Victor Lee
2. Todd Coffman
3. Zack Dohm
4. Elliott Despain
5. Jake Henry

Lee's victory came on the undercard of Brandon Overton's Schaeffer Oil Spring Nationals victory. ... Lee also won the modified feature.

Florence Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Hardy
2. Robby Hensley
3. Nick Latham
4. John Gill
5. Trevor Landrum

Driving the Jim Beeman MasterSbilt, Hardy won the 30-lapper in his Florence debut. ... John Whitney piloted the Gary Engle-owned No. 15, finishing 17th.

Ponderosa Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Victor Lee
2. Todd Coffman
3. Connor Meade
4. Jake Henry
5. Gary Yeager

Lee, the fast qualifier, won a tight duel with Coffman.

Louisiana

LA 36 Speedway
April 22, 2017

NeSmith Crates:
1. Scott Ladner
2. Tootie Arnold
3. Kody Barber
4. Shannon Lee
5. K.I. Davis III

LA 36 Speedway
April 15, 2017

NeSmith Crates:
1. Noah Daspit
2. Scott Ladner
3. Shannon Lee
4. Michael Santangelo
5. Kevin Martin

LA 36 Speedway
April 8, 2017

NeSmith Crates:
1. Noah Daspit
2. Scott Ladner
3. Shannon Lee
4. Kody Barber
5. Kevin Martin

LA 36 Speedway
April 1, 2017

NeSmith Crates:
1. Michael Arnold
2. Scott Ladner
3. Hunter Lewis
4. Shannon Lee
5. Kody Barber

Maryland

Hagerstown Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Gary Stuhler
2. Jamie Lathroum
3. D.J. Myers
4. Scott Palmer
5. Andy Anderson

Stuhler notched his 350th career feature victory and 137th at Hagerstown. ... Mid-event rain delayed about about two and a half hours. ... Kyle Lear won the Limited Late Model feature.

Greater Cumberland Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. D.J. Troutman
2. Dave Troutman
3. Bob Gordon
4. Tyler Horst
5. Wayne Johnson

Troutman, who took the lead from Darris Deneen on the second lap, also won the previous night at Bedford (Pa.) Speedway. ... The reopened track ran its first Late Model event since 2013. ... Ridge Bookwalter won the Semi-Late feature.

Potomac Speedway
April 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. David Williams
2. Kerry King
3. Tyler Emory
4. Billy Tucker
5. Rich Marks

Logan Roberson won the RUSH Crate feature over Ben Bowie.

Hagerstown Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. D.J. Myers
2. Chad McClellan
3. Roy Deese Jr.
4. Marvin Winters
5. Gary Stuhler

Myers started sixth and overtook McClellan on the 10th lap. ... He has 17 career Hagerstown victories. ... Bobby Beard won the Limited Late Model feature.

Potomac Speedway
April 7, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Lear
2. David Williams
3. Derrick Quade
4. Billy Tucker
5. Tyler Emory

Emory led the first 15 laps before Lear and Emory got together with Emory spinning. ... Eric Wilson won the Crate feature over Logan Roberson.

Hagerstown Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Gary Stuhler
2. Brian Tavenner
3. Scott Palmer
4. Kenny Moreland
5. Jason Covert

Stuhler has a track-leading 135 Hagerstown victories. ... Kyle Lear won the Limited Late Model feature and Logan Roberson won the Crate feature.

Michigan

Crystal Motor Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Hilliker
2. Milt Montgomery
3. Scott Baker
4. Logan Love
5. Zack Olger

Hilliker won the 30-lapper after finishing 15th on opening night a week earlier.

Winston Speedway
April 21, 2017

UMP DIRTcar:
1. Bill Bray
2. Brandon Thirlby
3. Rich Neiser
4. Ryan VanderVeen
5. Steve Mcclees

Bray earned $1,500 in the season opener.

Crystal Motor Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Josh Knoll
2. Logan Love
3. Ryan VanderVeen
4. Zack Olger
5. Scott Phillips

Missouri

Federated Raceway at I-55
April 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. Michael Kloos
2. Gordy Gundaker
3. Rusty Griffaw
4. Andrew Johns
5. Jeff Herzog

Kloos overtook Johns on the 12th lap.

Legit Speedway Park
April 15, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Kaleb Stolba
2. Robby Moore
(No other results available)

I-35 Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billie Hoover
2. Ronnie Miller
3. Chad Fuller
4. Marty Powell
5. Donnie Brown

Randolph County Raceway
April 15, 2017

ULMA Late Models:
1. Chris Smyser
2. Aaron Marrant
3. Cody Holtkamp
4. Dustin Hodges
5. Jon Melloway

Callaway Raceway
April 14, 2017

ULMA Late Models:
1. Jason Russell
2. Dustin Hodges
3. Todd McCoin
4. Chris Cox
5. Ashlee Lancaster

Monett Motor Speedway
April 9, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Jesse Stovall
2. Logan Martin
3. Cole Wells
4. Joe Godsey
5. Payton Looney

The season-opening event under new ownership drew 15 Late Models. ... Monett plans on racing Sundays through May before swtiching to a Friday schedule the rest of the season.

Lucas Oil Speedway
April 8, 2017

ULMA Late Models:
1. Jason Russell
2. Dylan Hoover
3. Aaron Poe
4. Larry Ferris
5. Chris Smyser

Russell, of Eugene, Mo., led all the way. ... He pulled away from runner-up Dylan Hoover of Mexico, Mo., following the race's third caution forced a lap-20 restart. ... The season opener drew 125 race cars overall, including 31 Late Models.

Federated Raceway at I-55
April 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Tim Manville
3. Gordy Gundaker
4. Rusty Griffaw
5. Jeff Herzog

Schlenk captured the season-opening feature with 14 Late Models.

Legit Speedway Park
April 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Scott Cirgler
2. Logan Martin
3. Kaleb Stolba
4. Justin Wells
5. Robby Moore

I-35 Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Donnie Brown
2. Marty Powell
3. John Hanson
4. Ronnie Miller
5. Chad Fuller

Mississippi

Columbus Speedway
April 21, 2017

NeSmith Crates:
1. Jeremy Shaw
2. Neil Baggett
3. Hunter Carroll
4. Marcus Minga
5. Justin Carter

Shaw won on the undercard of Billy Moyer Jr.'s MSCCS victory.

Magnolia Motor Speedway
April 15, 2017

NeSmith Crates:
1. Jeremy Shaw
2. Chase Washington
3. Neil Baggett
4. Hunter Carroll
5. Kyle Shaw

Shaw's victory came on the undercard of Tyler Erb's Mississippi State Championship Challenge Series triumph.

Greenville Speedway
April 15, 2017

NeSmith Crates:
1. Jamie Rochell
2. Greg Fore
3. Christopher Showah
4. Cole Burns
5. Justin Paxton

Rochell, moving up from the factory stock division, notched his first Late Model victory.

Jackson Motor Speedway
April 15, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Banes
2. Cliff Ross
3. Bobby Jordan
4. James Moore
5. Tony Barnett

Columbus Speedway
April 14, 2017

NeSmith Crates:
1. Hunter Carroll
2. Mark Stokes
3. Ben Brocath
4. Justin Carter
5. Chad McCool

Columbus hosts the $2,000-to-win James Nickoles Memorail for MSCCS Late Models on April 21.

Hattiesburg Speedway
April 14, 2017

NeSmith Crates:
1. Kody Barber
2. Shannon Lee
3. Ronnie Graham
4. Josh Huss
5. Noah Daspit

Whynot Motorsports Park
April 8, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Adkins
2. Josh Banes
3. Randy Boyd
4. Jamey Boland
5. Jim McDuffie

Columbus Speedway
April 7, 2017

NeSmith Crates:
1, Hunter Carroll
2. Bryant Marsh
3. Blake Koenigsberger
4. Henry Pullen
5. Chad McCool

Hattiesburg Speedway
April 7, 2017

NeSmith Crates:
1. Jason Henry
2. Rodney Bruce
3. Shannon Lee
4. Jason Breelan
5. Chris Reed

Henry's victory came in the second annual Charles McLemore Memorial.

Magnolia Motor Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Rick Rickman
2. Jamey Boland
3. Brett White
4. Shay Knight
5. Jamie Tollison

Chase Washington won his second Crate feature in as many nights as the Golden Egg Classic concluded.

Jackson Motor Speedway
April 1, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Banes
2. Cliff Ross
3. Cliff Williams
4. Bobby Jordan
5. David Williamson

North Carolina

County Line Raceway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Christian Joyner
2. Matthew Bissette
3. Austin Holcombe
4. Russell Erwin
5. Daniel Tucker

Joyner's victory came in the Spring Fever 125.

Dublin Motor Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Mason
2. Robbie Turner
3. Jeremy Cumbee
4. Zack Cox
5. Kyle Freeman

Three drivers completed 25 laps.

Carolina Speedway
April 21, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jonathan Edwards
2. Doug Sanders
3. Brian Carswell
4. Billy Thompson
5. Brandon O'Neil

County Line Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Russell Erwin
3. Christian Joyner
4. Michael Rouse
5. Roger Lucas

Friendship Motor Speedway
April 15, 2017

SECA Crates:
1. Justin Hudspeth
2. Teddy Musgrave
3. Dustin Brim
4. Steve Blackburn
5. Brad Burkhart

Dublin Motor Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Zack Cox
2. Colby Jenerrette
3. D.J. Tyndall
4. Kyle Freeman
5. Randy Guyton

Clary's Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mason Price
2. Willie Milliken
3. Brandon Hux
4. Trevor Peoples
5. Michael Wall

Fayetteville Motor Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Daulton Wilson
2. Hunter Bailey
3. Dale Arnold
4. Zach Blackwell
5. Austin Holcombe

Tri-County Racetrack
April 14, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Payne
2. Kurt English
3. Riley Edmonds
4. George Mashburn
5. Joey Standridge

Wesley English won the Limited Late Model feature and Jason Deal took the Crates.

Dublin Motor Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Zack Blackwell
2. Chris Blackwell
3. Brian Strickland
4. Zack Cox
5. Randy Guyton

Friendship Motor Speedway
April 8, 2017

SECA Crates:
1. Steve Blackburn
2. Justin Hudspeth
3. Kevin Gwyn
4. Chub Gunter
5. Cole Apple

Fayetteville Motor Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Clark
2. Kyle Freeman
3. Dale Arnold
4. Mike Mason
5. Woody Cromartie

County Line Raceway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Christian Joyner
3. Hunter Bailey
4. Russell Erwin
4. Austin Holcombe

Clary's Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mason Price
2. Brandon Hux
3. Danny Hudson
4. Brent Robinson
5. Brad Rigdon

Friendship Motor Speedway
April 1, 2017

SECA Crates:
1. Ross Bailes
2. Justin Hudspeth
3. Steve Blackburn
4. Cole Apple
5. Teddy Musgrave

Bailes won on the undercard of Zack Mitchell's Carolina Clash victory.

Nebraska

Off Road Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chase Osborne
2. Chad Jensen
3. Ben Sukup
4. Matt Haase
5. Jim Johnson

I-80 Speedway
April 21, 2017

NASCAR Late Models:
1. Ben Schaller
2. Tad Pospisil
3. Cory Dumpert
4. Matt Buller
5. Brian Kosiski

Schaller took the lead from Dumpert on the third lap. ... Jacob Brown won the Limited Late Model feature.

I-80 Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jacob Brown
2. Jim Johnson
3. Jake Bridge
4. Dave Cook
5. Curt Drake

New Mexico

Southern New Mexico Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jake Gallardo
(No other results available)

Gallardo won the final night of the Spring Fling.

Southern New Mexico Speedway
April 21, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Christy Georges-Barnett
2. Xavier Ortega
3. Jon Ortega
4. Dave Deetz
5. Jake Boles

Thursday's Spring Fling winner Jake Gallardo was disqualified.

Southern New Mexico Speedway
April 20, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jake Gallardo
2. Xavier Ortega
3. Fito Gallardo
4. Dave Deetz
5. Jon Ortega

The third-starting Gallardo inherited the victory on the first night of the three-race Spring Fling. ... Polesitter Christy Georges-Barnett took the checkers first but was disqualified in postrace inspection because her RPM chip wasn't working on her MSD box.

New York

Woodhull Raceway
April 22, 2017

RUSH Crates:
1. John Waters
2. Bryce Davis
3. Mike Wonderling
4. Jason Knowles
5. Steve LaBarron

After ignition problems in the previous week's opener, Waters started fourtha nd raced to victory, taking the lead from Davis on the ninth lap.

Woodhull Raceway
April 15, 2017

RUSH Crates:
1. Jason Knowles
2. T.J. Downs
3. Steve LaBarron
4. Brad Smith
5. Darin Horton

Knowles led all but the first lap.

Stateline Speedway
April 14, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Dave Hess Jr.
3. David Scott
4. Rob Blair
5. Bump Hedman

Blair won a makeup $5,000-to-win feature from 2016. ... Doug Eck won the regular-season opener over Dave Hess Jr. and Max Blair. ... Max Blair also won the Crate feature over Chad Wright.

Ohio

Fremont Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Ky Harper
2. John Brooks
3. Dustin Keegan
4. Jay King
5. Steve Sabo

Harper overcame issues to notch his 10th victory at Fremont. ... “I didn’t know what the heck was going on with the car,” he said in victory lane. “All of a sudden it wouldn’t turn…I had my hands full. I’m worn out.”

Hilltop Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
2. Ryan Markham
3. J.R. Gentry
4. Tyler Carpenter
5. Doug Drown

Conley earned $2,000 in the Jim Dunn Memorial qualifying race.

Attica Raceway Park
April 21, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Doug Drown
2. Rusty Schlenk
3. Ryan Markham
4. Charlie Duncan
5. Eric Spangler

Drown rallied from 11th for the victory. ... He overtook Schlenk on lap 16. ... " It was a heck of a battle," Drown said. "I don’t think I’ve been up on the wheel like that going in and out of traffic and racing for position."

Legendary Hilltop Speedway
April 21, 2017

AMRA Late Models:
1. Colten Burdette
2. Chris Carpenter
3. Freddie Carpenter
4. Tyler Carpenter
5. Jeff Burdette

Attica Raceway Park
April 15, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Mike Bores
2. Devin Shiels
3. Eric Spangler
4. Matt Irey
5. Ryan Markham

Bores won on his birthday from the seventh starting spot.

Atomic Speedway
April 15, 2017

AMRA Late Models:
1. Jackie Boggs
2. Rod Conley
3. Delmas Conley
4. Walker Arthur
5. Mark Frazier

Boggs won the Jim Dunn Memorial qualifying race, earning $2,500.

Hilltop Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. J.R. Gentry
2. Corey Conley
3. Craig Wolford
4. Dave Hornikel
5. Jeromy Misel

Attica Raceway Park
April 14, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Doug Drown
2. Eric Spangler
3. Rusty Schlenk
4. Charlie Duncan
5. Devin Shiels

Drown overtook teammate Charlie Duncan on the sixth lap and cruised to victory. ... Drown's 21 Late Model victories are second all-time at Attica.

Legendary Hilltop Speedway
April 14, 2017

AMRA Late Models:
1. Kyle Thomas
2. Jeff Burdette
3. Chris Carpenter
4. Colten Burdette
5. Craig Wolford

Chris Carpenter took the checkers first but was docked two spots for hitting a restart cone, handing the victory to Thomas. ... Carpenter took the lead from Jeff Burdette on a last-lap restart.

Skyline Speedway
April 14, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Jeremy Berwanger
3. Anthony Kinkade
4. Corey Conley
5. Corey DeLancey

Carpenter also won the modified feature.

Moler Raceway Park
April 14, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Devin Moran
2. Steve Casebolt
3. Kody Evans
4. Walker Arthur
5. John Whitney Jr.

Moran won the 30-lap opener for his second straight victory overall.

Midway Speedway
April 9, 2017

AMRA Late Models:
1. Devin Moran
2. Freddie Carpenter
3. Jeremy Berwanger
4. Corey Conley
5. Doug Drown

Moran won by a half-track margin to earn a $2,000 victory in a qualifying race for the Jim Dunn Memorial. ... Conley started on the tail.

Legendary Hilltop Speedway
April 8, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Jeff Burdette
3. Chris Carpenter
4. Corey Conley
5. Kyle Thomas

Carpenter made the winning pass with five laps remaining.

Skyline Speedway
April 2, 2017

AMRA Late Models:
1. Freddie Carpenter
2. Nick Dohm
3. Zack Dohm
4. Corey Conley
5. Zach Milbee

Oregon

Coos Bay Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Trent Elliott
2. Mike George
3. Jared Bemetz
4. Toby McIntyre
5. Dave Schmidt

Coos Bay Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike George
2. Jared Bemetz
3. Chuck Bracelin
4. Chris Mott
5. Tom Parry

Pennsylvania

McKean County Raceway
April 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Dave Hess Jr.
3. David Scott
4. Greg Oakes
5. Bobby Rohrer

Blair earned $1,500 in the Jim and Mike Duffy Memorial. ... He also won the Crate Late Model feature.

Selinsgrove Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Hayes Mattern
2. Tony Adams
3. Dylan Yoder
4. Chad Hollenbeck
5. Andy Haus

Sixth-starting Jeff Rine gave up the lead because of electrical problems.

Roaring Knob Mtsprts Complex
April 22, 2017

RUSH Crates:
1. Michael Duritsky
2. Braden Dillinger
3. Troy Shields
4. Andy Spooner
5. Bryan Benton

John Over and L.C. Powers won Limited Late Model features.

Dog Hollow Speedway
April 21, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike Blose
2. Michael Lake
3. Rick Singleton
4. Clate Copeman
5. Dwayne Taneyhill

Blose won the season opener for his first victory in two years. ... He overtook Singleton on the 19th lap. ... Mike Laughard won the Crate feature and Jon Lee took the new Semi-Late division main event.

Bedford Speedway
April 21, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Matt Cosner
2. Jeff Rine
3. Chad Hollenbeck
4. Matt Sponaugle
5. Andy Haus

Cosner has won seven of 10 Bedford events going back to July 2016. ... Jesse Snyder won the Semi-Late feature.

Port Royal Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Trent Brenneman
2. Coleby Frye
3. Jeff Rine
4. Dan Stone
5. Nick Dickson

Brenneman notched his first career victory. ... He's the grandson of Butch Renninger, who had numerous victories and track titles at Port Royal. ... Brenneman and Rine battled most of the way with Brenneman going ahead for good on lap 19.

Selinsgrove Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Donnie Schick
2. Tony Adams
3. Danny Snyder
4. Jim Bernheisel
5. Dave Zona

Schick notched his first victory since 2011. ... He'd lost the season opener after a mistake in lapped traffic.

Grandview Speedway
April 15, 2017

NASCAR Late Models:
1. Brian Shuey
2. Wayne Pfeil
3. Steve Wilson
4. Bryon Sipe
5. Chuck Schutz

Shuey led all 25 laps for his 21st Grandview victory.

Roaring Knob Mtsprts Complex
April 15, 2017

RUSH Crates:
1. Tim Senic
2. Clinton Hersh
3. Braden Dillinger
4. Robert Cossell
5. Mark Wells

Susquehanna Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Charles Potts
2. Chase Billet
3. Brad Shank
4. Justin Ehrhart
5. Ben Whitaker

Potts overtook Steve Billet on the 10th lap. ... He dedicated the victory to his sister Victoria, who died two weeks earier.

Bedford Speedway
April 14, 2017

Unsanctioned Supers:
1. D.J Troutman
2. Dan Angelicchio
3. Matt Sponaugle
4. Jeff Rine
5. Chuck Clise

Robbie Black won the Semi-Late feature.

Path Valley Speedway
April 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dillan Stake
2. Tim Fedder
3. Wes Bonebrake
4. Jake Moser
5. Randy Burkholder

Bedford Speedway
April 9, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Chad Hollenbeck
2. Matt Cosner
3. Jeff Rine
4. Matt Sponaugle
5. Chuck Clise

Hollenbeck won the season-opener and snapped Cosner's five-race winning streak that ended last season. ... Hollenbeck's is the track's 137th Super Late Model winner. ... Boyd Brode won the Semi-Late feature.

Port Royal Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike Lupfer
2. Matt Parks
3. Trent Brenneman
4. Coleby Frye
5. Andy Haus

Dylan Yoder was leading for the third straight week, but mechanical failure zapped him for the third straight time. ... Flames appeared under Yoder's hood on the 12th lap, handing the lead to Lupfer, who notched his ninth career Port Royal victory.

Selinsgrove Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jeff Rine
2. Steve Campbell
3. Bryan Bernheisel
4. Tony Adams
5. Hayes Mattern

Donnie Schick led early but lapped traffic helped Rine take command.

Grandview Speedway
April 8, 2017

NASCAR Late Models:
1. Ron Kline
2. Chuck Schutz
3. Kyle Merkel
4. Stephen Todorow
5. Brian Sipe

Kline's season-opening victory marked the 37th of his career at Grandview. ... Kline overtook Schutz on the 13th lap.

Path Valley Speedway
April 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Derrick Quade
2. Wes Bonebrake
3. Brad McGinnis
4. Bob Dunn
5. Eric Irvin

Port Royal Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jeff Rine
2. Devin Friese
3. Rick Singleton
4. Darryl Hills
5. Coleby Frye

Rine won by more than three seconds. ... He took the lead from Friese on the sixth lap and went on to his 14th career victory at Port Royal.

Path Valley Speedway
April 1, 2017

RUSH Crates:
1. Greg Beach
2. Bryan Benton
3. John Imler
4. Brad McGinnis
5. Jakob Piper

South Carolina

Lancaster Speedway
April 22, 2017

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Brandy Baker
3. Pat Lindsay
4. Justin Fite
5. Ron Geehring

Laurens County Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Michael Smith
3. Chris Lyons
4. Jimmy Taylor
5. B.J. Cochcroft

Ray Storay won the Crate feature over Steven Bowie.

Cherokee Speedway
April 22, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Furman Parton
3. Thomas Robinson
4. John Ruggiero Jr.
5. Benji Hicks

Laurens County Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Michael Smith
3. Brad Rachels
4. Chris Lyons
5. Billy Rushton

Ray Storay won the SECA-sanctioned Crate feature over Terry Bullard.

Modoc Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Cody Pritchett
2. Jeff Robenson
3. Ahnna Parkhurst
4. Frankie Beard
5. Deano Long

Pritchett won on the undercard of Chris Ferguson's Ultimate-sanctioned Jack Starrette Memorial victory.

Cherokee Speedway
April 15, 2017

SECA Crates:
1. Ryan Atkins
2. Dillon Brown
3. John Ruggiero Jr.
4. Timbo Mangum
5. Trent Ivey

Atkins earned $1,500 on Autism Awareness Night.

Laurens County Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Smith
2. Frank Coates
3. Jimmy Taylor
4. Mike Kernells
5. Billy Rushton

Dillon Brown won the Crate feature.

Cherokee Speedway
April 1, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Jeff Cooke
3. Spencer Apple
4. Travis Blackwell
5. Larry Grube

Lancaster Speedway
April 1, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Ben Watkins
2. Brian Carswell
3. Adam Yarbrough
4. Kevin Godwin
5. Justin Fite

Tennessee

Clarksville Speedway
April 15, 2017

UMP Crates:
1. Evan Taylor
2. Gavin Schmidt
3. Michael Zimmerman
4. Logan Brown
5. Hunter Blackwell

I-75 Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Courtney
2. Jesse Lowe
3. Benjy Shaw
4. Barry Anderson
5. Adam Tolliver

411 Motor Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chase King
2. Layne Clifton
3. Mike Weeks
4. Jason Cardwell
5. Rusty Ballenger

King led all the way.

Tazewell Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Trammell
2. Dakotah Knuckles
3. Chicky Barton
4. Josh Collins
5. Clyde Overholt

Long-time track employee Chris Upton married his fiancee Kristin Boyce during intermission on victory lane.

Winchester Raceway Park
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Randy Gifford
2. Henry Hanger
3. David Jackson
4. Brian Hudson
5. Mark Haddon

Cody Ballard won the Crate Late Model feature after apparent winner Joe Cline was disqualified postrace. ... Gifford and Ballard won on the undercard of Tanner English's MARS East victory.

Camden Speedway
April 15, 2017

NeSmith Crates:
1. Ronnie Cooper
2. Adam Ray
3. Ben Brocato
4. Joe Mike III
5. Ben Garner

Wartburg Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Tim Ladd
2. Chris Marcum
3. Darrick York
4. Anthony White
5. Tim Damron

Thunderhill Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Love
2. Justin Maxwell
3. Donald Johns
4. Blake Ray
5. Steven Holcomb

The race was halted after 10 of 20 laps because of the time limit. ... Love led all the way. ... Three restarts and three cautions hampered the action.

Crossville Speedway
April 14, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Greg Martin
3. Kyle Courtney
4. Michael Smith
5. Floyd Turner

411 Motor Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Cardwell
2. Eddie King Jr
3. Trevor Sise
4. Layne Clifton
5. Josh Henry

Cardwell overtook King on the 18th lap.

Wartburg Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Anthony White
2. Caleb Marcum
3. Tim Damron
4. Chris Marcum
5. Wesley Lester

Clarksville Speedway
April 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Clayton Miller
2. Caleb Ashby
3. Credence Mott
4. Ronnie Choate
5. Chris Shelton

Gavin Smith won the Crate feature over Michael Zimmerman.

Duck River Raceway Park
April 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jay Scott
(No other results available)

Randy Gifford won the Limited Late Model feature and Chase Walls won the Crate feature.

Camden Speedway
April 8, 2017

NeSmith Crates:
1. Adam Ray
2. Jimmy Halford
3. Ronnie Cooper
4. Ben Garner
5. Kevin Fuller

Thunderhill Raceway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Love
2. Justin Maxwell
3. Keenan Vandygriff
4. Justin Weaver
5. Jason Walker

Love led every lap.

Tennessee National Raceway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ben Brocato
2. Tyler Wood
3. Matthew Brocato

Duck River Raceway Park
April 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Christian Hanger
(No other results available)

Hanger won the Limiteds and Jesse Lowe won the Crates on the undercard of Don O'Neal's Lucas Oil Series victory.

Volunteer Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan King
2. Jason Cardwell
3. Bobby Mays
4. Josh Henry
5. Michael Smith

Greg Martin won the Crate feature.

Tazewell Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Trammell
2. Dakotah Knuckles
3. Clyde Overholt
4. Chicky Barton
5. Josh Collins

Trammell won the Charles Trammell Memorial, a race honoring his grandfather, for the third straight time. ... The race drew 10 entries.

Clarksville Speedway
April 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. John Minon Jr.
2. Clayton Miller
3. Dustin Rollins
4. Steven Ashby
5. Credence Mott

Charles Zimmerman earned $1,200 in the 20-car Crate Late Model feature.

Texas

I-37 Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Trey Votion
2. Frank Okruhlik
3. Patrick Kelly
4. Jason Kelly
5. Howie Marcx

Votion led every lap despite his car being damaged on the intiial start.

I-37 Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Trey Votion
2. Jason Kelly
3. Frank Okruhlik
4. Patrick Kelly
5. Gary Hunter

Votion overtook Kelly on the 12th lap. ... “My main goal was just to be in one piece at the end of the night. If anything more than that happened, I was going to be happy," Votion said.

Virginia

Virginia Motor Speedway
April 15, 2017

Fastrak Crates:
1. Tyler Bare
2. Justin Williams
3. Matt Quade
4. Davis Lipscombe
5. Corey Almond

After a lengthy battle, Bare finally secured the lead for the final time with a slide job on Williams in turn two on lap 33 of 35 to go on to the victory. ... Bare has three victories and a runner-up finish in his last four starts overall.

Winchester Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ross Robinson
2. Ronnie DeHaven Jr.
3. Dale Hollidge
4. Walter Crouch
5. Glenn Elliott

"I wasn't sure how close those guys were to me back there, so I just ran as hard as I could." Robinson said. "This is without a doubt the best race car I've ever had and were hoping to have a big season.". ... Allen Brannon won the Crate feature.

Natural Bridge Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Larry Ramsey
2. Phillip Wood
3. Joey Leavell
4. David Watts
5. Billy Beachler

Ramsey earned $1,500.

Wythe Raceway
April 15, 2017

Fastrak Crates:
1. Tyler Arrington
2. Terry Cregger
3. Teddy Tate
4. Tommy Eastridge
5. Brandon Shupe

Winchester Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Wesley Bonebrake
2. Rance Garlock
3. Jonathan DeHaven
4. Dave Friedrich
5. Justin Weaver

RUSH Crates:
1. Allen Brannon
2. Darin Henderson
3. Jason Knowles
4. Eric Wilson
5. Transton Stoner

Eastside Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. C.S. Fitzgerald
(No other results available)

Natural Bridge Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gerald Wolfe
2. Phillip Woods
3. David Watts

Winchester Speedway
April 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dale Hollidge
2. Jonathan DeHaven
3. Jason Miller
4. Andy Anderson
5. Amanda Whaley

"We weren't any good in time trials, so we made a few adjustments on this before the feature car and it responded pretty good," Hollidge said. ... Justin Weaver won the Limited Late Model feature.

Virginia Motor Speedway
April 1, 2017

Fastrak Crates:
1. Tyler Bare
2. Justin Williams
3. Walker Arthur
4. Mark Parks
5. Corey Almond

Bare repelled several challenges from Williams. ... "Those last few laps were intense as we worked through lapped traffic, and I have to thank Justin for driving me clean," Bare said.

Wisconsin

Shawano Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Schmidt
2. Nick Anvelink
3. Brett Swedberg
4. Mitch McGrath
5. Jim Schmidt

Justin Schmidt led all 20 laps for his first career Shawano victory.

Cedar Lake Speedway
April 22, 2017

USRA Limiteds:
1. Lance Hofer
2. Lance Matthees
3. Justin Sass
4. Ryan Konkel
5. Mathew Laduke

Cedar Lake hosted the division, popularized at Mississippi Thunder Speedway, for the first time.

Red Cedar Speedway
April 21, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Mike Prochnow
2. Jimmy Mars
3. Jake Redetzke
4. Rick Hanestad
5. Jeff Wildung

Prochnow dominated the feature. ... The second annual Randy Buss Icebreaker Classic drew 17 cars.

Lafayette County Speedway
April 21, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Pat Quinn
2. Jason Robbins
3. D.J. Sweet
4. Lee Kinsella
5. Jamie Pfeiffer

Cedar Lake Speedway
April 8, 2017

NASCAR Late Models:
1. Pat Doar
2. Jim Carlson
3. Steve Laursen
4. Lance Matthees
5. A.J. Diemel

Cedar Lake Speedway
April 7, 2017

NASCAR Late Models:
1. Jimmy Mars
2. Steve Laursen
3. Jim Carslon

Mars won the eight-car season opener.

West Virginia

Tyler County Speedway
April 22, 2017

AMRA Late Models:
1. Derek Doll
2. Kyle Thomas
3. Steve Weigle
4. Colten Burdette
5. Brian Baumberger

Doll won his second straight feature. ... Henry Hornsby III won the Crate feature.

Tyler County Speedway
April 15, 2017

AMRA Late Models:
1. Derek Doll
2. Kyle Thomas
3. Gary Dalton
4. Steve Weigle
5. Michael Lake

Kyle Lukon won the Crate Late Model feature over Michael Duritsky.

I-77 Speedway
April 15, 2017

AMRA Late Models:
1. Chris Garnes
2. Tyler Carpenter
3. Zach Hill
4. Chris Carpenter
5. Nick Dohm

Garnes edges Carpenter in a photo finish. ... Carpenter won the feature for steel-block engine Late Models.

Ohio Valley Speedway
April 15, 2017

AMRA Late Models:
1. Colten Burdette
2. Freddie Carpenter
3. Harold Redman Jr.
4. Ronnie Mayle
5. Jeff Burdette

I-77 Speedway
April 9, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Chris Carpenter
3. Nick Dohm
4. Derek Doll
5. Pete Crum

Carpenter also won the feature for steel-block engine Late Models over Corey DeLancey.

Search for results

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1493074617.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1489844047.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1484056570.jpg