Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_836.gif
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_525.gif

History

Dream

2014

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Warrior, $100,000

2. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Rocket, $20,000

3. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Sweet-Bloomquist, $10,000

4. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Club 29, $6,000

5. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Longhorn, $5,000

6. Jared Landers (777), Batesville, Ark., Rocket, $4,000

7. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $3,500

8. Rick Eckert (1), York, Pa., Rocket, $3,000

9. Jeep VanWormer (55), Pinconning, Mich., Rocket, $2,500

10. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $2,475

11. Matt Miller (3), Whitehouse, Ohio, Rocket, $2,450

12. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Barry Wright, $2,425

13. Mike Marlar (157), Winfield, Tenn., Rocket, $2,400

14. Gregg Satterlee (22), Indiana, Pa., Rocket, $2,375

15. Mason Zeigler (25z), Chalk Hill, Pa., Longhorn, $2,350

16. Kent Robinson (7R), Bloomington, Ind., Club 29, $2,325

17. Jason Hughes (12), Westville, Okla., Bloomquist, $2,300

18. Jason Riggs (81jr), Harrisburg, Ill., Rocket, $2,275

19. Randy Korte (00), Highland, Ill., Rocket, $2,250

20. Jonathan Davenport (6), Blairsville, Ga., Longhorn, $2,200

21. Don O’Neal (5), Martinsville, Ind., Barry Wright, $2,175

22. Brad Neat (16N), Dunnville, Ky., Bloomquist, $2,150

23. Jason Feger (25F), Bloomington, Ill., Hustler, $2,125

24. Chris Simpson (32), Oxford, Iowa, Rocket, $2,100

25. Ryan Gustin (19R), Marshalltown, Iowa, Rocket, $2,075

26. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rocket, $2,050

27. Shane Clanton (25), Zebulon, Ga., Capital, $2,025

28. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Club 29, $2,000

Fast qualifier (among 78 cars): Marlar, 15.777 seconds

Heat race winners: Satterlee, Bloomquist, O’Neal, Carrier, Moyer, Van Wormer.

Consolation winners: Davenport, McDowell

Consolation scramble winners: Erb, McCreadie

Provisional starters: Marlar, Neat, Robinson, Babb

2013

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $100,000

2. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Bloomquist, $20,000

3. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MB Customs, $10,000

4. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., MasterSbilt, $6,000

5. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $5,000

6. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., MB Customs, $4,000

7. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $3,500

8. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Barry Wright, $3,000

9. Tim Fuller (19), Watertown, N.Y., Capital, $2,500

10. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., Bloomquist, $2,475

11. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Warrior, $2,450

12. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $2,425

13. Jon Henry (15), Ada, Ohio, Rocket, $2,400

14. Duane Chamberlain (20c), Richmond, Ind., Rocket, $2,375

15. Matt Miller (3), Whitehouse, Ohio, Rocket, $2,350

16. Wayne Chinn (1), Bradford, Ohio, MasterSbilt, $2,325

17. Jared Landers (5), Batesville, Ark., Barry Wright, $2,300

18. Shane Clanton (25), Zebulon, Ga., Capital, $2,275

19. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Victory Circle, $2,250

20. Mason Zeigler (25z), Chalk Hill, Pa., Rocket, $2,200

21. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Rocket, $2,175

22. Chris Simpson (32), Oxford, Iowa, MB Customs, $2,150

23. Steve Casebolt (c9), Richmond, Ind., MasterSbilt, $2,125

24. Tyler Reddick (11), Corning, Calif., Bloomquist, $2,100

25. Gregg Satterlee (22), Rochester Mills, Pa., Rocket, $2,075

26. Devin Moran (99m), Dresden, Ohio, MasterSbilt, $2,050

27. Jonathan Davenport (49), Blairsville, Ga., Barry Wright, $2,025

Disqualified. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $2,000

Fast qualifier (among 84 cars): Davenport, 15.386 seconds

Heat race winners: Bloomquist, Chamberlain, Carrier, Mars, Fuller, Reddick

C-main winner: Brian Shirley

C-scramble winner: R.J. Conley

B-main winner: Owens

B-scramble winner: Donnie Moran

Provisional starters: Davenport, Clanton, Henry, Richards

Thursday feature winners: Richards, Miller

Friday feature winners: Miller, Erb

2012

June 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Shane Clanton (25), Fayetteville, Ga., Capital, $100,000

2. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Rocket, $20,000

3. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $10,000

4. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Barry Wright, $6,000

5. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Bloomquist, $5,000

6. Clint Smith (44), Senoia, Ga., Rocket, $4,000

7. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $3,250

8. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, M-B Customs, $3,000

9. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Victory Circle, $2,500

10. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $2,250

11. Matt Miller (3), Whitehouse, Ohio, Rocket, $2,000

12. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Warrior, $1,950

13. Tyler Reddick (11), Corning, Calif., Bloomquist, $1,900

14. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., Longhorn, $1,600

15. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., Bloomquist, $1,825

16. Don O’Neal (71), Martinsville, Ind., MasterSbilt, $1,800

17. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Rocket, $1,785

18. Klint Byars (5), Carrollton, Miss., Victory Circle, $1,780

19. Brandon Sheppard (B5), New Berlin, Ill., Rocket, $1,775

20. Brian Shirley (3s), Chatham, Ill., Pierce, $1,770

21. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $1,765

22. Steve Shaver (6), Vienna, W.Va., Rocket, $1,760

23. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Victory Circle, $1,755

24. Scott James (81), Lawrenceburg, Ind., Rocket, $1,750

25. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Rocket, $1,750

26. Jason Feger (25), Bloomington, Ill., Pierce, $1,750

Fast qualifier (among 98 cars): Pearson, 15.476 seconds.

Heat race winners: Byars, Bloomquist, Shaver, Van Wormer, Clanton, Shirley

B-main winner: Madden

C-Main winner: Doug Drown

Provisional starters: Pearson, Carrier

2011

June 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Pos., driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., MasterSbilt $100,000

2. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Victory Circle, $20,000

3. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $10,000

4. Will Vaught (1), Crane, Mo., Warrior, $6,000

5. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket $5,000

6. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Rocket, $4,000

7. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $3,500

8. Bart Hartman (25), Zanesville, Ohio, Rocket, $3,000

9. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket $2,500

10. Steve Shaver (6), Vienna, W.Va., Rocket, $2,200

11. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Victory Circle, $2,000

12. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $1,900

13. Kent Robinson, Bloomington, Ind., MasterSbilt, $1,800

14. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, MasterSbilt, $1,750

15. Brian Shirley (3s), Chatham, Ill., Rocket, $1,725

16. Jonathan Davenport (49), Blairsville, Ga., Barry Wright, $1,700

17. Jared Landers (777), Batesville, Ark., Rocket, $1,675

18. Jimmy Owens (20), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $1,650

19. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Rocket, $1,625

20. Clint Smith (44), Senoia, Ga., Rocket, $1,600

21. Chris Brown (21), Spring, Texas, Bloomquist, $1,575

22. Bub McCool (57j), Vicksburg, Miss., Victory Circle, $1,550

23. Jacob Hawkins (20H), Fairmont, W.Va., Rocket, $1,525

24. Doug Drown (12D), Wooster, Ohio, Lazer, $1,500

25. Frank Heckenast Jr. (99jr), Frankfort, Ill., $1,500

26. Dustin Neat (25), Dunnville, Ky., Longhorn, $1,500

Fast qualifier (among 91 cars): Landers, 14.922 seconds

Heat race winners: Van Wormer, Hartman, Carrier, Vaught, Moyer, Lanigan

C-main winner: Dennis Erb Jr.

B-main winner: Smith

Provisional starters: Landers, Owens

Lap leaders: Moyer 1-86; O'Neal 87-100.

2010

June 13 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Billy Moyer (21), Batesville, Ark. Victory Circle, $100,000

2. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., MasterSbilt, $20,000

3. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Warrior, $10,000

4. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $6,000

5. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $5,000

6. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $4,000

7. Don O’Neal (71), Martinsville, Ind., MasterSbilt, $3,500

8. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Bloomquist, $3,000

9. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich. Rocket, $2,500

10. Dan Schlieper (9), Sullivan, Wis., Bloomquist, $2,200

11. Jonathan Davenport (49), Blairsville, Ga., Barry Wright, $2,000

12. Brad Neat (41), Dunnville, Ky., MasterSbilt, $1,900

13. Shane Clanton (25), Locust Grove, Ga., Rocket, $1,800

14. Steve Casebolt (c9), Richmond, Ind., Rocket, $1,750

15. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket, $1,725

16. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $1,700

17. Brandon Kinzer (18), Allen, Ky., Rocket, $1,675

18. Mike Marlar (157), Winfield, Tenn., Rayburn, $1,650

19. Brady Smith (2), Solon Springs, Wis., Bloomquist, $1,625

20. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MB Customs, $1,600

21. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, $1,575

22. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Rayburn, $1,550

23. Bub McCool (57j), Vicksburg, Miss., Victory Circle, $1,525

24. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $1,500

25. Brian Shirley (3s), Chatham, Ill., Pierce, $1,500

26. Casey Roberts (101), Toccoa, Ga., Victory Circle, $1,500

Fast qualifier (among 104 drivers): McCreadie, 15.629 seconds

Heat race winners: Roberts, Davenport, Francis, Kinzer, Cook, Moyer

B-Main winner: Dale McDowell

C-Main winner: Doug Drown

Provisional starter: Van Wormer

2009

June 6 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (car no), hometown, chassis, earnings

1. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $100,000

2. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $20,000

3. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $10,000

4. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., M-B Customs, $6,000

5. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, M-B Customs, $5,000

6. Tony Stewart (14), Columbus, Ind., Rocket, $4,000

7. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, MasterSbilt, $3,500

8. Rick Eckert (24), York, Pa., Bloomquist, $3,000

9. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., MasterSbilt, $2,500

10. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., Rocket, $2,200

11. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $2,000

12. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, $1,900

13. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., MasterSbilt, $1,800

14. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Victory Circle, $1,750

15. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Rocket, $1,675

16. Jason Feger (25), Bloomington, Ill., Pierce, $1,725

17. Jonathan Davenport (6), Blairsville, Ga., Rocket, $1,700

18. Jared Landers (777), Batesville, Ark., Warrior, $1,650

19. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Rocket, $1,625

20. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rocket, $1,600

21. Duane Chamberlain (1), Richmond, Ind., Rocket, $1,575

22. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $1,550

23. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Warrior, $1,525

24. Randy Korte (00), Highland, Ill., Rocket, $1,500

Fast qualifier (among 116 cars): Richards, 15.655 seconds

Heat race winners: Mars, Bloomquist, Feger, Moyer, O'Neal, Stewart

Consolation winners: Bart Hartman, McDowell

Provisional starters: Owens, Landers

2008

June 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Pos., Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn, Bloomquist, $100,000

2. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, Mars-Birkhofer, $20,000

3. Shane Clanton (25), Locust Grove, Ga., Rocket, $10,000

4. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $6,000

5. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket, $5,000

6. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., MasterSbilt, $4,000

7. Shanon Buckingham (50), Morristown, Tenn., Bloomquist, $3,500

8. Steve Shaver (30), Vienna, W.Va., Rocket, $3,000

9. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Rocket, $2,500

10. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio, Rocket, $2,200

11. Audie McWilliams (10), Walton, Ky., Rocket, $2,000

12. Wendell Wallace (88), Batesville, Ark., GRT, $1,900

13. Eric Jacobsen (5), Santa Cruz, Calif., Bloomquist, $1,800

14. Rodney Combs (5), Fort Myers, Fla., Rocket, $1,750

15. Mike Marlar (78), Winfield, Tenn., Rayburn, $1,725

16. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Victory Circle, $1,700

17. Shawn Toczek (55), Hebron, Ind., Warrior, $1,675

18. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Bloomquist, $1,650

19. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn, $1,625

20. Dale McDowell (3), Rossville, Ga., GRT., $1,600

21. Aaron Scott (1), Newark, Ohio, Rocket, $1,575

22. Tim Fuller (19), Watertown, N.Y., Rocket, $1,550

23. Matt Miller (7), Whitehouse, Ohio, Rocket, $1,525

24. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, $1,500

Fast qualifier (among 122 cars): Clanton, 16.580 seconds

Heat race winners: Buckingham, McCreadie, Blankenship, Pearson, Toczek, Clanton

Consolation winners: Birkhofer, Donnie Moran

Provisional starters: Moyer, Jacobsen

2007

June 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Pos., Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Steve Casebolt (19), Richmond, Ind., Rocket, $100,000

2. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $20,000

3. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Rocket, $10,000

4. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $6,000

5. Scott James (83), Lawrenceburg, Ind., Rocket, $5,000

6. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio, Rocket, $4,000

7. Brady Smith (2), Solon Springs, Wis., Bloomquist, $3,500

8. Clint Smith (44), Senoia, Ga., GRT, $3,000

9. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket, $2,500

10. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., MasterSbilt, $2,220

11. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis., MasterSbilt, $2,000

12. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $1,900

13. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., MasterSbilt, $1,800

14. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $1,750

15. Garrett Durrett (58), Simsboro, La., GRT, $1,725

16. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $1,700

17. Shane Clanton (25), Locust Grove, Ga., Rocket, $1,675

18. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $1,650

19. Steve Shaver (30), Vienna, W.Va., Rocket, $1,625

20. Brian Shirley (3s), Chatham, Ill., Rocket, $1,600

21. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, $1,575

22. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, MasterSbilt, $1,550

23. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, Rocket, $1,525

24. Wendell Wallace (88), Batesville, Ark., GRT, $1,500

Fast qualifier (among 146 cars): McCreadie, 17.575 seconds

Heat race winners: Frank, Casebolt, Hartman, Shirley, C. Smith, James

C-Main winner: Neat

B-Main winner: Shaver

Fast-qualifier provisionals: McCreadie, Miller

Non-qualifiers' race winner: Mark Banal

2006

June 10 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (car no.), hometown, chassis/, laps, winnings

1. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, 100, $100,000

2. Scott James (83), Lawrenceburg, Ind., Rocket, 100, $20,000

3. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, 100, $10,000

4. Shane Clanton (25), Locust Grove, Ga., Rocket, 100, $6,000

5. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., GRT, 100, $5,000

6. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Rayburn, 100, $4,000

7. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, 100, $3,500

8. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., MasterSbilt, 100, $3,000

9. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, 100, $2,500

10. Dan Schlieper (9), Sullivan, Wis., Rayburn, 100, $2,200

11. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., GRT, 100, $2,000

12. Rick Eckert (24), York, Pa., Rocket, 100, $1,900

13. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, 99, $1,800

14. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., MasterSbilt, 99, $1,750

15. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, 99, $1,725

16. John Mason (72), Millersburg, Ohio, Rocket, 99, $1,700

17. Randy Korte (00), Highland, Ill., Rocket, 94, $1,675

18. Mike Marlar (157), Winfield, Tenn., Rayburn, 86, $1,650

19. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, Rocket, 71, $1,625

20. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Rocket, 61, $1,600

21. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket, 54, $1,575

22. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, Rocket, 24, $1,550

23. Wendell Wallace (88), Batesville, Ark., GRT, 21, $1,525

24. Jackie Boggs (4B), Grayson, Ky., Swartz, 17, $1,500

Fast qualifier (among 148 cars): Miller. 16.802 seconds

Heat race winners: Bloomquist, Schlieper, Phillips, Boggs, James, Conley

B-Main winner: McCreadie

C-Main winner: Jeff Cooke

Provisional starters: Miller, Carrier

Non-qualifiers' race winners: Ronnie DeHaven Jr., D.J. Wells

2005

June 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (car no.), hometown, chassis/engine

1. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, Rocket/Baker

2. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket/Cornett

3. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist/Custom

4. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., MasterSbilt/Grover

5. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., Rocket/Larry Wallace

6. Randy Korte (00), Highland, Ill., Rocket/RaceTek

7. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket/Cornett

8. Brian Ruhlman (11), Clarklake, Mich., Rocket/Dargie

9. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn/Pro Power

10. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Rayburn/Cornett

11. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket/Grover

12. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket/A&C

13. Jackie Boggs (4B), Grayson, Ky., Swartz/Cropper

14. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., MasterSbilt/Dickens

15. Mike Balzano (E1), Parkersburg, W.Va., Rocket/Cornett

16. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt/SMS

17. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis., MasterSbilt/Pro Power

18. Scott James (83), Lawrenceburg, Ind., Rocket/Dargie

19. Brandon Kinzer (18), Allen, Ky., Barry Wright/Gaerte

20. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rayburn/RaceTek

21. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist/Custom

22. Delmas Conley (71), Wheelersburg, Ohio, Rocket/Baker

23. Billy Drake (9), Bloomington, Ill., MasterSbilt/Mullvain

DQ: Jerry Rice (1B), Verona, Ky., Rocket/Draime

Fast qualifier (among 144 cars): Babb, 15.240 seconds

Heat race winner: Bloomquist, Richards, Mars, Madden, Rice, Boggs

B-Main winner: Drake

C-Main winner: Jay Johnson

Nonqualifiers' race winner: Terry Lumley

Provisional starters: Babb, Lanigan

2004

June 12 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (car no.), hometown, chassis, winnings

1. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $100,000

2. Rick Eckert (24), York, Pa., Rocket, $20,000

3. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, $10,000

4. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn, $6,000

5. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Rocket, $5,000

6. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Barry Wright, $4,000

7. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket, $3,500

8. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio, Rocket, $3,000

9. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., MasterSbilt, $2,500

10. Randle Chupp (114), Mooresville, N.C., Rocket, $2,200

11. Clint Smith (44), Senoia, Ga., Rocket, $2,000

12. Wendell Wallace (88), Batesville, Ark., GRT, $1,900

13. Jackie Boggs (4B), Grayson, Ky., Swartz, $1,800

14. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt, $1,750

15. Brad Hall (47), Knoxville, Tenn., Rayburn, $1,725

16. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Warrior, $1,700

17. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn, $1,675

18. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, $1,650

19. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Rocket, $1,625

20. Darren Miller (32D), Chadwick, Ill., Rocket, $1,600

21. Shane Clanton (25), Locust Grove, Ga., Rocket, $1,575

22. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rayburn, $1,550

23. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis., MasterSbilt, $1,525

24. Delmas Conley (71), Wheelersburg, Ohio, Rocket, $1,500

Fast qualifier (among 144 cars): Eckert, 15.215 seconds

Heat race winners: Eckert, Schlieper, Wallace, Bloomquist, Clanton, McDowell

Consolation winners: Matt Miller, Moyer

Provisional starters: Owens, Hall

Non-qualifiers' race winner: Chris Conley

2003

June 7 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (no.), hometown, chassis

1. Darrell Lanigan (29) Union, Ky., Rocket

2. Brian Birkhofer (15B) Muscatine, Iowa, MasterSbilt

3. Billy Moyer (21) Batesville, Ark., MasterSbilt

4. Steve Francis (M15) Ashland, Ky., Rocket

5. Scott James (83) Lawrenceburg, Ind., Lazer

6. John Gill (75) Mitchell, Ind., Rocket

7. Matt Miller (7) Waterville, Ohio, Rocket

8. Steve Shaver (0) Vienna, W.Va., Rocket

9. Terry Phillips (75) Springfield, Mo., GRT

10. Jeep Van Wormer (55) Pinconning, Mich., Warrior

11. Tim Hitt (68) Weston, W.Va., GRT

12. Dale McDowell (17m) Rossville, Ga., Rocket-Shaw

13. Chub Frank (1*) Bear Lake, Pa., Rocket

14. Rick Eckert (24) York, Pa., Rocket

15. Bob Pierce (32) Oakwood, Ill., Pierce

16. Jackie Boggs (4B) Grayson, Ky., Swartz

17. Duane Chamberlain (1) Richmond, Ind., Warrior

18. Jeff Taylor (5) Batesville, Ark., Shaw

19. Shannon Babb (18) Moweaqua, Ill., MasterSbilt

20. Delmas Conley (71) Wheelersburg, Ohio, Rocket

21. Jay Johnson (5) West Burlington, Iowa, MasterSbilt

22. Shawn Toczek (55) Griffith, Ind., Warrior

23. Brian Harris (21H) Davenport, Iowa, GRT

24. Greg Johnson (4) Bedford, Ind., Rayburn

Fast qualifier (among 135 cars): Birkhofer, 17.059 seconds

Heat race winners: Francis, Shaver, Moyer, Lanigan, J. Johnson, Miller

B-Main winner: McDowell

C-Main winner: Brandon Kinzer

Non-qualifiers' winner: Scott Gaff

2002

June 8 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (no.), hometown, chassis

1. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Warrior

2. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn

3. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn

4. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., GRT

5. Steve Francis (1), Ashland, Ky., Rocket

6. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket

7. Rick Aukland (12), Zanesville, Ohio, Rocket

8. John Mason (72), Millersburg, Ohio, Rocket

9. Steve Shaver (30), Vienna, W.Va., Rayburn

10. Randle Chupp (114), Mooresville, N.C., Rocket

11. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Rayburn

12. Mike Balzano (E1), Parkersburg, W.Va., Rocket

13. Brian Ruhlman (11), Maumee, Ohio, Rocket

14. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Warrior

15. Jackie Boggs (4B), Grayson, Ky., Swartz

16. Chub Frank (1*), Sugar Grove, Pa., Rocket

17. Shannon Babb (18), Decatur, Ill., Rayburn

18. Jack Hewitt (11), Troy, Ohio, Rayburn

19. Ted Loomis (23), Kingston, Ill., GRT

20. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Rocket

21. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn., GRT

22. Davey Johnson (19), Alexandria, Pa., Rocket

23. Brandon Kinzer (18), Allen, Ky. MasterSbilt

24. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., Rocket

Fast qualifier (among 133 cars): Moyer, 15.478 seconds

Heat race winners: Johnson, Francis, O'Neal, Bloomquist, Lanigan, Aukland

C Main winner: Bill Frye

B Main winner: Balzano

2000

June 10 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (no.), hometown, laps, chassis

1. Freddy Smith (00), Knoxville, Tenn., GRT

2. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., GRT

3. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., GRT

4. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn

5. Chub Frank (1*), Sugar Grove, Pa., Rocket

6. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn., Fast

7. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket

8. Steve Casebolt Jr. (c9), Richmond, Ind., Rayburn

9. Brian Birkhofer (15), Muscatine, Iowa, Rocket

10. Kevin Claycomb (28), Vincennes, Ind., GRT

11. Lance Matthees (71m), Winona, Minn., Fegers

12. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill., Rayburn

13. Steve Shaver (30), Parkersburg, W.Va., Rayburn

14. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn., GRT

15. Matt Miller (7), Toledo, Ohio, MasterSbilt

16. Davey Johnson (1j), Greensburg, Pa., Rocket

17. Scott James (83), Lawrenceburg, Ind., Rocket

18. Jimmy Mars (1), Elk Mound, Wis., Rocket

19. Steve Smith (3), Knoxville, Tenn., Rayburn

20. Greg Johnson (4), Franklin, Ind., Rayburn

21. Shawn Negangard (16), Osgood, Ind., Rayburn

22. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket

23. Sammie Halcomb (1H), Bluffton, Ohio, Rocket

24. Mike Head (1cj), Ellenwood, Ga., Rayburn

Fast qualifier (among 155 cars): Lanigan, 16.935 seconds

Heat race winners: Head, Cook, Steve Smith, Miller, F. Smith, Claycomb

Consolation winners: Arp, Brian Ruhlman

Nonqualifiers race winners: Tracy Grimes, Jeff Mounce

1999

June 12 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (no.), hometown, laps, chassis

1. Rick Eckert (24), York, Pa., MasterSbilt

2. Robbie Starnes (77), Starkville, Miss., GRT

3. Freddy Smith (00), Knoxville, Tenn., GRT

4. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn., GRT

5. Troy Green (7), Independence, Ky., Rayburn

6. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn

7. Rick Aukland (99), Zanesville, Ohio, Rayburn

8. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket

9. Steve Barnett (89), Franklin, Ind., GRT

10. Shannon Babb (18), Decatur, Ill., Rayburn

11. Keith Berner (96F), Millersburg, Ohio, MasterSbilt

12. Marshall Green (89), Dalton, Ga., Warrior

13. Bob Pierce (32), Oakwood, Ill., MasterSbilt

14. Steve Shaver (30), Vienna, W.Va., Rayburn

15. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Warrior

16. Ed Dixon (50), Washington, Mo., Rayburn

17. Adam Stevens (31a), Portsmouth, Ohio, Rayburn

18. Joe Rice (14), Verona, Ky., MasterSbilt

19. Jackie Boggs (4B), Grayson, Ky., MasterSbilt

20. Audie McWilliams (10), Union, Ky., Rayburn

21. John Gill (75), Mitchell, Ind., MasterSbilt

22. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt

23. Kevin Claycomb (28), Vincennes, Ind., GRT

24. Greg Williams (17), Haubstadt, Ind., Rayburn

Fast qualifier (among 137 cars): Moran, 16.569 seconds

Heat race winners: Arp, Bloomquist, Stevens, Smith, Francis, Eckert

B Main winner: Aukland

C Main winner: Brian Ruhlman

1998

June 6 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (no.), hometown

1. Billy Moyer (21), Batesville, Ark.

2. Darrell Lanigan (29), Union, Ky.

3. Shannon Babb (18), Decatur, Ill.

4. Randle Chupp (114), Knoxville, Tenn.

5. Bob Pierce (32), Danville, Ill.

6. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn.

7. Tim Hitt (68), Weston, W.Va.

8. Ray Cook (53), Brasstown, N.C.

9. Steve Francis (15), Ashland, Ky.

10. Kris Patterson (0), St. Johns, Mich.

11. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio

12. John Gill (75), Mitchell, Ind.

13. Gary Stuhler (19), Greencastle, Pa.

14. Don O'Neal (1), Martinsville, Ind.

15. Doug McCammon (92), Palestine, Ill.

16. Steve Barnett (89), Franklin, Ind.

17. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio

18. Rex Richey (87), Ringgold, Ga.

19. Shane Yoder (8), Toledo, Ohio

20. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis.

21. John Mason (72), Millersburg, Ohio

22. Tony Marks (5), Napoleon, Ohio

23. Wade Knowles (66), Tyrone, Ga.

24. Tony Izzo Jr. (16), Bridgeview, Ill.

1997

June 7 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (no.), hometown, chassis

1. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis., MasterSbilt

2. Steve Barnett (89), Franklin, Ind., Rayburn

3. Rick Aukland (12), Fargo, N.D., Rayburn

4. Clint Smith (1), Griffin, Ga., GRT

5. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., GRT

6. Rick Eckert (24), York, Pa., Rayburn

7. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn., GRT

8. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., GRT

9. Tim Hitt (68), Weston, W.Va., Rocket

10. Willy Kraft (83), Lakefield, Minn., Rayburn

11. Troy Green (3), Independence, Ky., GRT

12. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket

13. C.S. Fitzgerald (100), Lexington, Va., Barry Wright

14. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Rayburn

15. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt

16. Kris Patterson (0), St. Johns, Mich., Rayburn

17. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., GRT

18. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn., MasterSbilt

19. Brian Birkhofer (15), Muscatine, Iowa, Howe

20. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., GRT

21. Jerry Rice (1B), Verona, Ky., Warrior

22. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., MasterSbilt

23. Rodney Combs (5), Harrisburg, N.C., GRT

24. Randle Chupp (114), Knoxville, Tenn., MasterSbilt

Lap leaders: Bloomquist 1-24; Frye 25-28; Bloomquist 29-69; Mars 70-100.

Fast qualifier (among 178 cars): Wallace, 15.901 seconds.

Heat race winners: Combs, Mars, Green, Aukland, Arp, Bloomquist.

B Main winner: Moran.

C Main winner: R.J. Conley.

1996

June 8 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (no.), hometown, laps, earnings

1. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, 89 laps, $100,000

2. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., 89 laps, $20,000

3. Jack Boggs (B4), Grayson, Ky., 89 laps, $10,000

4. John Gill (75), Mitchell, Ind., 89 laps, $6,000

5. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., 89 laps, $5,000

6. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn., 88 laps, $4,000

7. Jay Johnson (5), West Burlington, Iowa, 88 laps, $3,500

8. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn., 88 laps, $3,000

9. Bob Pierce (32), Danville, Ill., 88 laps, $2,500

10. Rick Aukland (12), Fargo, N.D., 88 laps, $2,200

11. Kris Patterson (0p), St. Johns, Mich., 88 laps, $2,000

12. Bryan Dunaway (91), Reddick, Ill., 88 laps, $1,900

13. Bob Pohlman (27), Tinley Park, Ill., 88 laps, $1,800

14. Davey Johnson (1j), New Alexandria, Pa., 88 laps, $1,750

15. Lance Matthees (90), Winona, Minn., 87 laps, $1,725

16. Charlie Swartz (11), Ashland, Ky., 75 laps, $1,700

17. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., 57 laps, $1,675

18. Steve Francis (15), Ashland, Ky., 50 laps, $1,650

19. Troy Green (3), Independence, Ky., 48 laps, $1,625

20. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., 40 laps, $1,600

21. Clint Smith (1), Griffin, Ga., 24 laps, $1,575

22. Tim Hitt (68), Weston, W.Va., 14 laps, $1,550

23. Jeff Floyd (F1), Walnut Ridge, Ark., 14 laps, $1,525

24. Kevin Claycomb (28), Vincennes, Ind., 5 laps, $1,500

Lap leaders (shortened from 100 to 89 laps by rain): Troy Green 1-12; Billy Moyer 13-14; Charlie Swartz 15-75; Donnie Moran 76-89.

Fast qualifier (among 145 cars): R. Johnson, 15.985 seconds.

Heat race winners: Dunaway, Moran, Smith, Swartz, Green, Pierce.

B Main winner: O'Neal.

C Main winner: Steve Smith.

1995

June 4 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (no.), hometown, laps

1. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn., 100

2. John Gill (75), Mitchell, Ind., 100

3. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., 100

4. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, 100

5. Rick Aukland (12), Fargo, N.D., 100

6. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., 100

7. Bob Pierce (RAT1), Danville, Ill., 100

8. Jack Boggs (B-4), Grayson, Ky., 99

9. Rick Eckert (0), York, Pa., 99

10. Johnny Virden (66V), Russellville, Ark., 99

11. Tony Cardin (7), Greenbrier, Ark., 99

12. Larry Moore (M1), West Monroe, La., 99

13. Randle Chupp (114), LeBurn, Ky., 99

14. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill., 99

15. Steve Francis (15), Ashland, Ky., 98

16. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., 98

17. Steve Shaver (30), Parkersburg, W.Va., 97

18. Bryan Dunaway (91), Reddick, Ill., 97

19. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., 90

20. Shane Yoder (8Y), Holland, Ohio, 86

21. Kevin Claycomb (28), Vincennes, Ind., 56

22. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio, 43

23. Bob Pohlman (27), Tinley Park, Ill., 26

24. Davey Johnson (1J), New Stanton, Pa., 26

Lap leaders: Gill 1-77; Bloomquist 78-100.

Fast qualifier (among 139 cars): Moran, 16.453 seconds.

Heat race winners: Moran, Moyer, Pierce, Phillips, Gill, Frye.

B Main winner: Aukland.

C Main winner: Dick Phillips.

1994

June 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

Driver (no.), hometown

1. Freddy Smith (00), Baton Rouge, La.

2. Denny Felker (16), Joplin, Mo.

3. Darrell Lanigan (29), Union, Ky.

4. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn.

5. Pete Parker (10), Kaukauna, Wis.

6. Jesse Lay (6), Union, Ky.

7. Bob Pierce (32), Danville, Ill.

8. Kris Patterson (0), St. Johns, Mich.

9. Audie McWilliams (10), Walton, Ky.

10. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio

11. Randy Woodling (3), Warsaw, Ind.

12. John Lawhorn (4), Phillipsburg, Ohio

13. Rick Aukland (12), Fargo, N.D.

14. John "Weasel" Rhoades, Sardinia, Ohio

15. Delmas Conley (71), Wheelersburg, Ohio

16. Steve Francis (15), Ashland, Ky.

17. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill.

18. Jerry Rice (1), Verona, Ky.

19. Bob Burch (10), Eaton, Ohio

20. John Mason (72), Millersburg, Ohio

21. C.J. Rayburn (1cj), Whiteland, Ind.

22. Wendell Wallace (6), Conway, Ark.

23. Jack Hewitt (21), Dayton, Ohio

24. Jack Boggs (B4), Grayson, Ky.

Car count: 99


Race Winners

Year: Winner, hometown

2013: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2012: Shane Clanton, Fayetteville, Ga.

2011: Don O'Neal, Martinsville, Ind.

2010: Billy Moyer, Batesville, Ark.

2009: Jimmy Owens: Newport, Tenn.

2008: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2007: Steve Casebolt, Richmond, Ind.

2006: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2005: Matt Miller, Waterville, Ohio

2004: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2003: Darrell Lanigan, Union, Ky.

2002: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2001: Replaced by Eldora Million

2000: Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

1999: Rick Eckert, York, Pa.

1998: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1997: Jimmy Mars, Elk Mound, Wis.

1996: Donnie Moran, Dresden, Ohio

1995: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1994: Freddy Smith, Baton Rouge, La.

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_263.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_615.jpg
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_728.jpg